Misją KONSORCJUM FILANTROPIJNEGO jest wsparcie potrzebujacym, dlatego rozpoznając największe współczesne potrzeby i planując działania filantropijne podjęlismy decyzję że Celem Konsorcjum Filantropijnego na rok 2024/25 jest profilaktyka ZDROWIA PSYCHICZNEGO, a co za tym idzie szerzenie idei tolerancji, zrozumienia i wzajemnego wsparcia.
Liczby mówią same za siebie. Tylko w 2023 roku w Polsce 146 nieletnich osób odebrało sobie życie w wyniku samobójstwa. Z kolei liczba zarejestrowanych prób samobójczych dzieci i młodzieży do 18 roku życia wyniosła 2139, choć eksperci szacują, że prób samobójczych, których nigdzie nie zgłoszono, mogło być od 80 do 100 razy więcej.
Niestety, te alarmujące statystyki z roku na rok rosną.
Między 2013, a 2023 r. w Polsce prawie sześciokrotnie zwiększyła się liczba prób samobójczych podejmowanych przez dzieci i młodzież w grupie wiekowej 13-18 lat.
W 2013 r. osoby z tej grupy wiekowej podjęły 348 prób samobójczych, podczas gdy w 2023 r. – 2054.
Chęć odebrania sobie życia jest jednym z objawów depresji. Myśli samobójcze mogą być objawem także innych chorób i zaburzeń psychicznych. Jako Konsorcjum Filantropijne chcemy zainwestować w działania takie jak: profilaktyka, edukacja i poszerzanie świadomości społecznej. Wychodząc naprzeciw temu wyzwaniu stawiamy sobie za cel wspieranie zdrowia psychicznego zarówno u dzieci i młodzieży, jak i dorosłych, którzy każdego dnia, niejednokrotnie w ciszy i ukryciu, zmagają się z trudem funkcjonowania. Skrzętnie ukrywają swój stan, przybierając maskę osoby zaradnej i silnej, niezależnie od sytuacji.
Tylko w 2023 roku w Polsce samobójstwo popełniło 4 404 mężczyzn, co stanowiło 84,1% wszystkich zgonów w wyniku śmierci samobójczej. Ten zatrważający wskaźnik pokazuje, że problem jest znacznie bardziej powszechny wśród mężczyzn niż kobiet. Presja społeczna, brak dostępnej wiedzy, a także powtarzanie szkodliwych stereotypów, że „mężczyźni nie płaczą” i powinni radzić sobie samodzielnie, zamiast szukać fachowej pomocy, są winowajcami w tej nierównej walce. Należy powiedzieć stop stygmatyzacji. Szukanie zrozumienia, wsparcia i pomocy jest oznaką siły, a nie słabości! To kolejny dowód na to, jak ważne są edukacja i szerzenie wiedzy na temat konieczności sięgania po pomoc.
Samobójstwa to problem także wśród kobiet. Jak wynika z danych NFZ depresje wśród kobiet diagnozuje się ponad dwukrotnie częściej niż mężczyźni. Stanowią 73% wszystkich leczonych na tę chorobę. Szacuje się, że na depresję cierpi około cztery miliony Polek i Polaków.
Nasze społeczeństwo, a w szczególności dzieci i młodzież, narażone jest na szereg szkodliwych czynników zewnętrznych, potęgujących trudności natury psychicznej. Należą do nich m.in. ogromne oczekiwania, presja społeczna i rówieśnicza, niestabilne środowisko rodzinne (konflikty, przemoc domowa, brak wsparcia emocjonalnego), bulling i cyberprzemoc (hejt, wykluczenie), które zbierają żniwa w postaci prób samobójczych i samookaleczeń. Należy wspomnieć także o zbyt intensywnym korzystaniu czy uzależnieniu od social mediów, czego następstwem są: niskie poczucie własnej wartości, wynikające z porównywania się, uczucie bezsilności, lęku, jak również depresja, wywołane presją „bycia idealnym”.
Niska świadomość społeczna na temat zaburzeń psychicznych i związanej z nimi stygmatyzacji sprawia, że młodzież często boi się szukać pomocy lub nie wie, do kogo się po nią zwrócić. Edukacja w zakresie zdrowia psychicznego jest niewystarczająca.
Z licznych badan psychologicznych wynika że wiedza ma wpływ na zachowania człowieka.
Edukacja w zakresie profilaktyki zdrowia psychicznego może być zatem skutecznym narzędziem wspierającym działania profilaktyczne przeciwdziałające rosnącej statystyce samobójstw, jeżeli jest zgodna ze współczesną wiedzą psychiatryczną i psychologią akademicką.
W Polsce wciąż brakuje specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego – psychiatrów, psychologów dziecięcych, co wydłuża czas oczekiwania na konsultacje i terapię. Dostęp do profesjonalnej pomocy w odpowiednio szybkim czasie może zapobiec próbom samobójczym, a tym samym obniżyć szokujące statystyki. W odpowiedzi na te potrzeby Konsorcjum Filantropijne zdecydowało, że tegorocznym tematem przewodnim naszych działań będzie ZDROWIE PSYCHICZNE.
Identyfikując potrzebę zwiększenia świadomości społecznej i szerzenia wiedzy w tym temacie podjęliśmy decyzję dla nas oczywistą. Naszą misją jest edukacja, dlatego jako KONSORCJUM FILATROPIJNE chcemy nawiązać współpracę z wybitnymi specjalistami, psychiatrami, psychologami oraz zachęcić do zaangażowania inne instytucje pozarządowe, dla których równie ważna jest dbałość o zdrowie psychiczne.